Rixke Rail’s Archives

  • Index
  • Contact
  • A la recherche de ...
  • Het Spoor
  • Le Rail
  • Modelbouw - Modélisme
  • Op zoek naar ...
  • Postkaarten - Cartes Postales
  • Strip verhalen - Bandes dessinées

Articles les plus récents

  • Geboorteakte van de nmbs: de wet van 23 juli 1926

    31 oktober 2008, door Rixke

    Een tweevoudig doel
    De Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen viert dit jaar haar vijftigste verjaardag; ze werd immers opgericht bij de wet van 23 juli 1926.
    Met de oprichting van de Maatschappij had de Staat een tweevoudig doel: tegelijk een groot gedeelte van zijn vlottende schuld consolideren en een noodzakelijk geworden administratieve hervorming tot stand brengen (Kamer, document nr. 418).
    Consolidering van de vlottende schuld
    In 1926 beleefde de Belgische frank een (…)

  • En de mijlpaal... hij reisde voort!

    31 oktober 2008, door Rixke

    De toevallige voorbijganger die, tot vóór enkele maanden, op een regenachtige avond langs de Leuvense vaart te Mechelen wandelde, en plots in een rustig hoekje onder de spoorwegbrug de mijlpaal verdoken en mistroostig zag schuilgaan, kan heel goed begrijpen dat dit monument, het steengeworden embryo van onze nationale spoorweggeschiedenis, een betere plaats verdiende, een plaats die het, overigens na zovele jaren blijkbaar heeft gekregen.
    Rusteloos verleden
    Naar we mogen aannemen zullen (…)

  • Grasduinen in het rijke spoorwegverleden

    31 oktober 2008, door Rixke

    ...een bloemlezing merkwaardige spoorwegfeitjes uit het «Spoorwegbrevier», verschenen bij de uitgeverij Ontwikkeling te Antwerpen, een schat van een boek, niet alleen voor verzamelaars van spoorwegliteratuur of van spoorwegcuriosa, locomofielen, peridromofilisten (verzamelaars van spoorwegkaartjes), maar ook voor rustige pendelaars, die wel eens iets meer willen weten over hun vertrouwd vervoermiddel...
    Een woelig begin
    De geschiedenis van de spoorwegen vormt één uniek stukje (…)

  • Piep zei het vogeltje

    31 oktober 2008, door Rixke

    Het is je wellicht al opgevallen dat er in onze rubriek «Getuigen van gisteren» zo zelden prentkaarten worden gepubliceerd waarop onze spoorweginstallaties schijnbaar liggen te dutten onder een ongerepte sneeuwvacht.
    Een voor de hand liggende verklaring is natuurlijk dat dergelijke kaarten een echte zeldzaamheid zijn. Maar dan zou je je kunnen afvragen waarom ze zo zeldzaam zijn. Mogen we, bijvoorbeeld, veronderstellen dat de toenmalige reizende fotografen kouwelijke heertjes waren die (…)

  • Een menselijk document

    3 oktober 2008, door Rixke

    Bij deze foto gaat het hem niet om de figuur van de kranige spoorman die voor fotograaf Pierre Koekkoek poseerde, maar wel om het uniform van rangeerder dat hij met een zekere trots schijnt te dragen.
    Een familiedocument, uiteraard, dat iets vertederends heeft omdat het een heerlijk moment losweekt uit een prozaïsche werkelijkheid, maar ook een historisch document dat ons toont hoe een rangeerder, in de jaren 1875-1880, bij de uitoefening van zijn ambt gekleed ging.

  • De voornaamste geconcessioneerde spoorwegen opgenomen in het huidige spoorwegnet

    3 oktober 2008, door Rixke
  • De Brusselse stations

    3 oktober 2008, door Rixke

    Na de nederlaag van Napoleon te Waterloo in 1815, werd België, overeenkomstig de wil van de geallieerden, met Nederland tot één natie versmolten.
    De economische en Financiële toestand van onze gewesten was uiterst zorgwekkend. Daarom besloot Z.M. Koning Willem I in zijn zuidelijke provincies een uitgebreid waterwegennet uit te werken.
    Zo begon men in 1816 met het graven van het kanaal van Brussel naar Charleroi. In 1821 stelden Thomas Gray en John Cockerill voor, dit kanaal niet onder (…)

  • Les gares de Bruxelles

    3 octobre 2008, par Rixke

    Après la défaite de Napoléon à Waterloo en 1815, les Alliés intégrèrent la Belgique au Royaume des Pays-Bas. La situation économique et financière de nos provinces était des plus lamentables. Pour y remédier, S.M. Guillaume Ier décida de doter nos régions de moyens de communications par voie d’eau. En 1816, on entreprit le creusement du canal de Bruxelles à Charleroi. En 1821. Thomas Gray et John Cockerill proposèrent au Roi de ne pas mettre la tranchée sous eau mais d’y placer des rails (…)

  • De auteur van onze B

    3 oktober 2008, door Rixke

    In het maartnummer ’65 van Het Spoor werd onder dezelfde kop geschreven dat «de kenletter van onze Maatschappij afkomstig was van Henry Van de Velde». Vijfentwintig jaar later publiceert Hector Waterschoot, kunstcriticus en tevens gepensioneerd spoorwegambtenaar in het tijdschrift ’Museumleven’ (Jaarboek 1988 van de Vlaamse Museumvereniging) een bijdrage over Henry Van de Velde, als artistiek adviseur van de NMBS. Omdat dit artikel de figuur van Van de Velde en de herkomst van onze B op een (…)

  • Van de Velde, de vader van ons monogram

    3 oktober 2008, door Rixke

    Oningewijden verwonderen zich wellicht erover dat, nu andere spoorwegnetten grafische kunstenaars opdracht geven een nieuw «huismerk» te ontwerpen, het symbool van de NMBS, de welbekende in de ogen van heel wat specialisten nog niet afgedaan heeft.
    Wie echter weet dat onze het werk is van een groot ontwerper, die vanwege zijn artistieke en pedagogische bedrijvigheid de esthetiek van onze eeuw in belangrijke male heeft beïnvloed, vindt zulks evenwel normaal.
    Nou, die man, dat was Henry (…)

  • page précédente
  • page suivante

2007 - 2026 Rixke Rail’s Archives
Plan du site | Se connecter | Contact | RSS 2.0